Under november samlade Metrum branschkollegor från olika nätbolag för en användarträff i Örnsköldsvik. Diskussionerna var givande och bekräftade behovet av kvalificerade mätsystem och lösningar för att hantera framtidens utmaningar i elnätet.

Vid användarträffen presenterades Metrums nya proaktiva tjänster och realtidsapplikationer, bland annat:

  • De nya systemapplikationerna DB Viewer, PQ4Cast med effektprognos och Metrum Live, en ny plattform för realtidsövervakning
  • Automatiserad störningsanalys och dynamisk styrning med PQX3-serien
  • Insikter om de senaste trenderna, inklusive kraven i EIFS 2023:3 och framtidens flexmarknader

Förutom presentationer, diskussioner och kunskapsutbyte hann vi också med en härlig middag och en spännande hockeymatch på Hägglunds Arena.

Tack till alla deltagare för er medverkan och värdefulla samtal. Vi ser fram emot att fortsätta stärka vår samverkan och bidra till en hållbar och robust energiförsörjning.

Vi vill också rikta ett stort tack till Övik Energi för ett inspirerande studiebesök och möjligheten att få en inblick i era imponerande arbetssätt, samt till Hitachi Energy för att ni delade er expertis kring lösningar för dagens och framtidens elnätsutmaningar.